Saint Lawrence Board of Elections
General Election Results
Election Date Tuesday, November 02, 2010
UNOFFICIAL
Last Updated 11/3/2010 12:08:14 AM
St. Lawrence County RACES
102 of 102 (100%) election districts finished reporting
GOVERNOR/ LT. GOVERNOR for St. Lawrence County (All Contests) (Vote for 1)
Andrew M. Cuomo Robert J. Duffy
DEM
15,699
IND
1,282
WOR
631
17,612
Carl P. Paladino Gregory J. Edwards
REP
7,658
CON
991
TAX
150
8,799
Howie Hawkins Gloria Mattera
GRN
337
337
Jimmy McMillan
RDH
161
161
Warren Redlich Alden Link
LBT
135
135
Charles Barron Eva M. Doyle
FDM
6
6
Kristin M. Davis Tanya Gendelman
APP
274
274
Write-in
33
33
COMPTROLLER for St. Lawrence County (All Contests) (Vote for 1)
Thomas P. DiNapoli
DEM
11,503
WOR
752
12,255
Harry Wilson
REP
10,408
IND
855
CON
991
12,254
Julia A. Willebrand
GRN
923
923
John Gaetani
LBT
158
158
Write-in
6
6
ATTORNEY GENERAL for St. Lawrence County (All Contests) (Vote for 1)
Eric T. Schneiderman
DEM
11,862
IND
995
WOR
673
13,530
Dan Donovan
REP
9,982
CON
1,207
11,189
Carl E. Person
LBT
256
256
Ramon J. Jimenez
FDM
22
22
Write-in
6
6
US SENATOR for St. Lawrence County (All Contests) (Vote for 1)
Charles E. Schumer
DEM
15,663
IND
1,401
WOR
776
17,840
Jay Townsend
REP
7,244
CON
969
8,213
Colia Clark
GRN
272
272
Randy A. Credico
LBT
184
184
Write-in
7
7
US SENATOR UNEXPIRED TERM for St. Lawrence County (All Contests) (Vote for 1)
Kirsten E. Gillibrand
DEM
14,439
IND
1,535
WOR
791
16,765
Joseph J. DioGuardi
REP
7,368
CON
932
8,300
Cecile A. Lawrence
GRN
199
199
Joseph Huff
RDH
82
82
John Clifton
LBT
105
105
Vivia Morgan
APP
150
150
Bruce Blakeman
TRP
23
23
Write-in
4
4
COUNTY TREASURER for St. Lawrence County (All Contests) (Vote for 1)
Kevin Felt
REP
15,227
DTP
698
15,925
David T. Button
CON
4,458
4,458
Write-in
19
19
COUNTY CORONER for St. Lawrence County (All Contests) (Vote for 2)
James M. Sienkiewycz
DEM
12,016
WOR
1,061
13,077
Brett D. Grandaw
DEM
9,880
9,880
Matthew R. Denner
REP
11,378
11,378
Joseph E. White
REP
11,065
CON
1,277
12,342
Write-in
13
13
Ogdensburg RACES
7 of 7 (100%) election districts finished reporting
CITY COURT JUDGE for Ogdensburg (All Contests), St. Lawrence County (Vote for 1)
Marcia L. LeMay
DEM
1,185
1,185
William R. Small
REP
1,327
TAX
30
1,357
Mary E. Rain
IND
76
CON
44
120
James L. Monroe
SP
93
93
Write-in
2
2
Canton RACES
9 of 9 (100%) election districts finished reporting
TOWN JUSTICE for Canton (All Contests), St. Lawrence County (Vote for 1)
Christopher Curley
DEM
1,204
1,204
Thomas B. Wheeler
REP
986
986
Write-in
3
3
COUNCILMAN UNEXPIRED TERM for Canton (All Contests), St. Lawrence County (Vote for 1)
James Smith
DEM
1,310
BTB
42
1,352
Michael K. Morgan
REP
840
CON
113
953
Write-in
2
2
Clare RACES
1 of 1 (100%) election districts finished reporting
TOWN SUPERVISOR UNEXPIRED TERM for Clare (All Contests), St. Lawrence County (Vote for 1)
Francis Sharpstene
REP
34
34
Write-in
1
1
Colton RACES
2 of 2 (100%) election districts finished reporting
TOWN JUSTICE for Colton (All Contests), St. Lawrence County (Vote for 1)
Dale Paul Robar
REP
435
LAO
27
462
Write-in
5
5
Dekalb RACES
2 of 2 (100%) election districts finished reporting
TOWN JUSTICE for Dekalb (All Contests), St. Lawrence County (Vote for 1)
Howard Putney
DEM
468
468
Write-in
1
1
Hermon RACES
1 of 1 (100%) election districts finished reporting
COUNCILMAN UNEXPIRED TERM for Hermon (All Contests), St. Lawrence County (Vote for 1)
Theresa A. Tarnawsky
REP
173
173
Write-in
0
0
Hopkinton RACES
1 of 1 (100%) election districts finished reporting
TOWN JUSTICE for Hopkinton (All Contests), St. Lawrence County (Vote for 1)
Stephen J. Bory
F
75
75
Joachim Joe Van Ells
FTC
53
53
David Beekman
REP
142
PP
17
159
Write-in
1
1
Louisville RACES
4 of 4 (100%) election districts finished reporting
COUNCILMAN UNEXPIRED TERM for Louisville (All Contests), St. Lawrence County (Vote for 1)
Roy Beshaw
DEM
483
483
Gail Schneider
REP
487
CS
7
494
Write-in
0
0
Proposition Number One- Town of Louisville (Vote for 1)
Yes
490
490
No
335
335
Macomb RACES
1 of 1 (100%) election districts finished reporting
TOWN JUSTICE for Macomb (All Contests), St. Lawrence County (Vote for 1)
Lafayette D. Young
REP
194
FP
9
203
Write-in
0
0
COUNCILMAN UNEXPIRED TERM for Macomb (All Contests), St. Lawrence County (Vote for 2)
Greg Washburn
DEM
172
TPA
23
195
Steve Burke
DEM
96
REP
78
174
William Tulley
TBB
81
81
Write-in
0
0
Madrid RACES
2 of 2 (100%) election districts finished reporting
TOWN JUSTICE for Madrid (All Contests), St. Lawrence County (Vote for 1)
Jennifer S. Appleby
REP
370
370
Write-in
0
0
Massena RACES
14 of 14 (100%) election districts finished reporting
TOWN JUSTICE for Massena (All Contests), St. Lawrence County (Vote for 1)
Gerald Sharlow
DEM
2,499
2,499
Write-in
5
5
Piercefield RACES
1 of 1 (100%) election districts finished reporting
COUNCILMAN UNEXPIRED TERM for Piercefield (All Contests), St. Lawrence County (Vote for 1)
Write-in
12
12
Pitcairn RACES
1 of 1 (100%) election districts finished reporting
TOWN SUPERVISOR UNEXPIRED TERM for Pitcairn (All Contests), St. Lawrence County (Vote for 1)
Sadie M. Deamer
MAD
17
17
Richard Cole Atkinson
VV
95
95
Clyde Sam Frank, Jr.
HG
83
83
Write-in
0
0
Potsdam RACES
12 of 12 (100%) election districts finished reporting
TOWN JUSTICE for Potsdam (All Contests), St. Lawrence County (Vote for 1)
Samuel R. Charleson
DEM
2,222
2,222
Write-in
15
15
Stockholm RACES
3 of 3 (100%) election districts finished reporting
COUNCILMAN UNEXPIRED TERM for Stockholm (All Contests), St. Lawrence County (Vote for 1)
Nancy Lynch
DEM
452
452
Kenneth W. Everhart
REP
445
445
Write-in
0
0
Waddington RACES
2 of 2 (100%) election districts finished reporting
COUNCILMAN UNEXPIRED TERM for Waddington (All Contests), St. Lawrence County (Vote for 1)
Robert J. Dalton
DEM
458
458
James S. Thew
REP
353
353
Write-in
0
0
Canton RACES
4 of 4 (100%) election districts finished reporting
VILLAGE JUSTICE for Canton (All Contests), Canton (Vote for 1)
Greg Storie
DEM
541
541
Carol Sheesley
REP
497
497
Write-in
1
1
TRUSTEE for Canton (All Contests), Canton (Vote for 2)
Jesse Coburn
DEM
742
742
David Curry
REP
542
542
Mary Ann Ashley
REP
628
628
Write-in
5
5
Rensselaer Falls RACES
1 of 1 (100%) election districts finished reporting
TRUSTEE for Rensselaer Falls (All Contests), Canton (Vote for 2)
Write-in
27
27
Gouverneur RACES
4 of 4 (100%) election districts finished reporting
TRUSTEE for Gouverneur (All Contests), Gouverneur (Vote for 2)
Charles W. Newvine
REP
543
543
George G. Harder
REP
460
460
Michael Bartholomew
MC
238
238
Write-in
9
9
Massena RACES
1 of 1 (100%) election districts finished reporting
MAYOR for Massena, Louisville 4 (Vote for 1)
Joseph Macaulay
DEM
87
87
James F. Hidy
REP
83
CON
3
86
Write-in
0
0
VILLAGE JUSTICE for Massena, Louisville 4 (Vote for 1)
Eric Gustafson
DEM
135
135
Write-in
0
0
TRUSTEE for Massena, Louisville 4 (Vote for 2)
Tim Ahlfeld
DEM
130
130
Patricia Prashaw-Wilson
REP
106
CON
4
110
Write-in
0
0
Massena RACES
12 of 12 (100%) election districts finished reporting
MAYOR for Massena (All Contests), Massena (Vote for 1)
Joseph Macaulay
DEM
1,115
1,115
James F. Hidy
REP
1,330
CON
101
1,431
Write-in
2
2
VILLAGE JUSTICE for Massena (All Contests), Massena (Vote for 1)
Eric Gustafson
DEM
1,966
1,966
Write-in
2
2
TRUSTEE for Massena (All Contests), Massena (Vote for 2)
Tim Ahlfeld
DEM
1,719
1,719
Patricia Prashaw-Wilson
REP
1,430
CON
160
1,590
Write-in
3
3
Heuvelton RACES
1 of 1 (100%) election districts finished reporting
TRUSTEE for Heuvelton (All Contests), Oswegatchie (Vote for 2)
Michael Hebert
REP
191
191
Neil Parish
REP
166
166
Write-in
0
0
TRUSTEE UNEXPIRED TERM for Heuvelton (All Contests), Oswegatchie (Vote for 1)
Augustus Guardino
REP
180
180
Write-in
0
0
23 RACES
102 of 102 (100%) election districts finished reporting
REPRESENTATIVE IN CONGRESS 23rd District, Congressional District 23 for 23 (All Contests), St. Lawrence County (Vote for 1)
William L. Owens
DEM
13,980
WOR
1,013
14,993
Matthew A. Doheny
REP
9,726
IND
811
10,537
Douglas L. Hoffman
CON
1,153
1,153
Write-in
21
21
47 RACES
55 of 55 (100%) election districts finished reporting
STATE SENATE 47TH DISTRICT for 47 (All Contests), St. Lawrence County (Vote for 1)
Michael J. Hennessy
DEM
5,010
FAP
282
5,292
Joseph A. Griffo
REP
6,218
IND
530
CON
521
7,269
Write-in
10
10
48 RACES
47 of 47 (100%) election districts finished reporting
STATE SENATE 48TH DISTRICT for 48 (All Contests), St. Lawrence County (Vote for 1)
Darrel J. Aubertine
DEM
5,402
IND
537
5,939
Patricia A. Ritchie
REP
7,349
CON
828
TAX
88
8,265
Write-in
5
5
118 RACES
59 of 59 (100%) election districts finished reporting
ASSEMBLY 118TH DISTRICT for 118 (All Contests), St. Lawrence County (Vote for 1)
Addie J. Russell
DEM
8,392
WOR
656
9,048
David W. Forsythe
REP
6,593
CON
778
7,371
Write-in
10
10
122 RACES
43 of 43 (100%) election districts finished reporting
ASSEMBLY 122ND DISTRICT for 122 (All Contests), St. Lawrence County (Vote for 1)
Brian S. McGrath
DEM
4,418
IND
575
4,993
Kenneth D. Blankenbush
REP
4,288
CON
540
4,828
Write-in
8
8
1 RACES
5 of 5 (100%) election districts finished reporting
COUNTY LEGISLATOR for 1 (All Contests), St. Lawrence County (Vote for 1)
Vernon D. Burns
DEM
1,137
CON
102
WOR
38
1,277
Bob Flavin
REP
584
584
Write-in
0
0
10 RACES
3 of 3 (100%) election districts finished reporting
COUNTY LEGISLATOR for 10 (All Contests), St. Lawrence County (Vote for 1)
Jim A. Bunstone
DEM
304
304
Karl Ortmeyer
REP
186
CON
27
213
J. Patrick Turbett
CEG
207
207
Write-in
1
1
11 RACES
7 of 7 (100%) election districts finished reporting
COUNTY LEGISLATOR for 11 (All Contests), St. Lawrence County (Vote for 1)
Gavin M. Regan
DEM
821
821
Daniel F. Parker
REP
842
CON
93
935
Write-in
0
0
12 RACES
7 of 7 (100%) election districts finished reporting
COUNTY LEGISLATOR for 12 (All Contests), St. Lawrence County (Vote for 1)
Sallie A. Brothers
DEM
1,157
CON
183
WOR
64
1,404
Write-in
10
10
13 RACES
7 of 7 (100%) election districts finished reporting
COUNTY LEGISLATOR for 13 (All Contests), St. Lawrence County (Vote for 1)
Tony Arquiett
DEM
909
WOR
72
981
Tom Grow
REP
653
CON
94
747
Write-in
0
0
14 RACES
8 of 8 (100%) election districts finished reporting
COUNTY LEGISLATOR for 14 (All Contests), St. Lawrence County (Vote for 1)
Gregory M. Paquin
DEM
1,354
1,354
Write-in
4
4
15 RACES
9 of 9 (100%) election districts finished reporting
COUNTY LEGISLATOR for 15 (All Contests), St. Lawrence County (Vote for 1)
Jonathan Putney
DEM
1,477
IND
124
WOR
71
1,672
Kevin Perretta
REP
698
CON
63
761
Write-in
0
0
2 RACES
4 of 4 (100%) election districts finished reporting
COUNTY LEGISLATOR for 2 (All Contests), St. Lawrence County (Vote for 1)
Mark Akins
REP
1,226
1,226
Write-in
31
31
3 RACES
7 of 7 (100%) election districts finished reporting
COUNTY LEGISLATOR for 3 (All Contests), St. Lawrence County (Vote for 1)
Joseph Lightfoot
REP
1,593
CON
169
1,762
Write-in
2
2
4 RACES
8 of 8 (100%) election districts finished reporting
COUNTY LEGISLATOR for 4 (All Contests), St. Lawrence County (Vote for 1)
Michele W. McQueer
DEM
898
WIF
47
945
Alex MacKinnon
REP
1,052
CON
86
1,138
Write-in
3
3
5 RACES
6 of 6 (100%) election districts finished reporting
COUNTY LEGISLATOR for 5 (All Contests), St. Lawrence County (Vote for 1)
Donald A. Peck
REP
935
935
Write-in
12
12
6 RACES
9 of 9 (100%) election districts finished reporting
COUNTY LEGISLATOR for 6 (All Contests), St. Lawrence County (Vote for 1)
Frederick S. Morrill
DEM
1,300
WOR
216
1,516
Write-in
9
9
7 RACES
9 of 9 (100%) election districts finished reporting
COUNTY LEGISLATOR for 7 (All Contests), St. Lawrence County (Vote for 1)
Scott Sutherland
REP
1,372
1,372
Lucien N. Plante
CON
610
610
Write-in
10
10
8 RACES
7 of 7 (100%) election districts finished reporting
COUNTY LEGISLATOR for 8 (All Contests), St. Lawrence County (Vote for 1)
Kevin Acres
REP
1,365
DIA
54
1,419
Matthew J. Flynn II
IND
264
264
Russ Finley
CON
209
NP
26
235
Write-in
3
3
9 RACES
6 of 6 (100%) election districts finished reporting
COUNTY LEGISLATOR for 9 (All Contests), St. Lawrence County (Vote for 1)
Stephen M. Putman
DEM
737
WOR
75
812
John Clark
REP
539
CON
69
608
Write-in
1
1